-Det var väldigt smickrande att få den här utnämningen som hedersmedlem i Kvarnby IK och absolut ingenting som jag hade en tanke på att det kunde ske, säger Leif Dahlgren.
Leif Dahlgren berättar vidare att Kvarnby IK har betytt väldigt mycket för honom genom åren och att han har spenderat väldigt mycket (rolig) tid i klubben och på planerna där Kvarnby IK har befunnit sig. Föreningen och fotbollen blev inte bara en vanlig fritidsaktivitet utan Leif beskriver sitt engagemang och sin kärlek till klubben som en livsstil som såväl sambo som barn alltid har ställt upp på under årens lopp.
Redan på slutet av 1960-talet blev Leif Dahlgren en del utav Kvarnby IK där han själv tror att det var runt 1969 som de första stegen i Kvarnbys blå kläder togs.
-Jag tror det var 1969 som jag först blev aktiv i Kvarnby IK men jag vet i alla fall att medlemsavgiften på den tiden var 7 kronor, säger Leif Dahlgren och fortsätter:
-I början var det mängder av aktiva år som spelare i klubben innan jag blev tränare och den första rundan precis innan jag gjorde värnplikten. Mitt första tränaruppdrag var ett yngre knattelag där jag bland annat var tränare för André Jeglertz (fd. allsvenskspelare för bland annat Malmö FF, mångårig framgångsrik huvudtränare för Umeå IK och även finsk förbundskapten för damlandslaget). Tyvärr var André ett par år yngre än alla andra och valde därför senare att gå vidare till Husie IF som där och då hade ett lag i hans åldersgrupp.
Att familjen även den blev insyltad i Leifs livsstil Kvarnby IK var på något sätt självklart. När hans dotter som är född 1988 först började spela fotboll i föreningen, utan Leifs egentliga vetskap, skulle det inte dröja länge innan han var tillbaka på fotbollsplanen som hjälptränare. Han berättar själv att det inte heller tog lång tid innan han stod där som ensam tränare och hela huvudansvaret i knäet. När tränaren för tjejerna födda 1990 dessutom försvann var Leif Dahlgren inte sen på att plocka upp även det laget och hastigt och lustigt stod han där som huvudansvarig för två tjejlag i klubben i sitt hjärta.
-Under denna period var jag en dag på en familjeträff där min brorson hade ett förhållande med en tjej som då spelade i Husie IF. Vi pratade såklart om fotboll och efter ett tag frågade hon mig om hon inte fick komma och prova hos oss i Kvarnby IK eftersom det inte funkade i Husie. Jag svarade givetvis att det var ok utan att fundera så mycket mer på vad det skulle kunna innebära. Vid nästa träningstillfälle stod det plötsligt hela 17 grönklädda tjejer som ville komma över till oss och bara sådär blev jag istället ansvarig för tre tjejlag – F87, F88 samt F90, säger Leif Dahlgren och fortsätter:
-Efter den där träningen med alla Husiespelare som ville komma över var det bara att gå raka vägen upp till Lisa på kansliet och be om ett par korrigeringar i träningsschemat så att jag skulle få tid att ta hand om mina lag samtidigt som jag också skulle ges möjlighet att ta en kort paus, dricka en kopp kaffe och äta en macka som sambon glatt kunde bistå mig med.
Att basa över tre ålderskullar samtidigt vet alla som har varit involverad inom föreningslivet och fotbollen att det inte är någon varken lätt eller långsiktig lösning. För Leifs del gjorde han det med en enorm glädje och han var väldigt nöjd över att tjejfotbollen i Kvarnby IK kunde växa så. Samtliga tre lag hölls ihop hela vägen fram till att Leif, spelarna och klubben bestämde sig för att det var dags att starta upp ett damlag i föreningen.
-När vi bestämde oss för att starta upp ett damlag i klubben tog jag hjälp av min bror som tränare. Som mest hade vi fyra lag igång med fyra matcher varje helg. Jag vet att Lisa hade ett pussel att lägga för att få ihop det varje helg så att matcherna inte skulle krocka med varandra och jag kunde vara med överallt, säger Leif Dahlgren och fortsätter:
-På bara några år avancerade vi i seriesystemet med damerna från division 5 till division 3 vilket såklart var oerhört kul.
Utöver alla år som både spelare, ledare och tränare har Leif Dahlgren även avverkat två runder i klubbens styrelse samt varit högst bidragande vid renoveringen av föreningens förra klubblokal på Husiegård tillsammans med sin bror Roland Dahlgren och Kvarnbylegendaren Bertil Sandgren.
Under 2023 har Leif inte bara blivit utnämnd som hedersmedlem. Han är dessutom återigen tillbaka som aktiv i Kvarnby IK efter att han under vintern fått upp ögonen för en utav Kvarnbys senaste satsningar – gåfotbollen. Här tränar han en gång i veckan med drygt 20 andra män och kvinnor som är +40 år och han har dessutom också dragit på sig Kvarnbys matchtröja igen vid de månadsvisa gåfobollscuperna.
-Gåfotbollen är en riktig kul upplevelse vilken jag har blivit väldigt positivt överraskad av. Jag var aktiv i klubbens tidigare Oldboyslag fram till för bara några år sedan när detta lades ner, först i samband med att Pjäshallen som vi höll till i skulle renoveras och sen när allt stängdes ner pga. pandemin, säger Leif Dahlgren och fortsätter:
-Jag saknade min fotbollsträning och när jag fick höra om gåfotbollen bestämde jag mig för att kolla upp vad detta var och därefter har jag varit fast. Jag kan verkligen rekommendera gåfotbollen hos oss i Kvarnby IK för alla dom som tidigare har spelat i klubben och vill röra på sig en gång i veckan. Tillsammans har vi riktigt kul ihop i Kvarnby IK!