Atiqullah Mohamed, född 2000, är fotbollsfostrad i Kvarnby IK och bortsett från drygt ett halvår i Kulladals FF som 16-åring var Atiqullah KIK trogen fram till strax innan seriestart 2018 då han testade sina vingar på seniorlagsnivå i Seveds FK. Efter ett år i Seved gick flyttlasset vidare till Hyllie IK för en säsong innan Atiq i december 2019 återvände till Kvarnby IK.
Sedan Atiqullah återvände till klubben har han varit Kvarnby IK trogen och alltid varit en enormt lojal spelare och fantastisk lagkamrat. Med sitt alltid hårda jobb och uppoffrande spel för laget har Atiq mestadels figurerat centralt på mittfältet men även vikarierat som mittback med bravur.
Av 22 matcher i år har Atiq varit en del av matchtruppen vid 20 tillfällen. Den femteplats som laget hamnade på är dock något Atiqullah hoppas kunna putsa på rejält till 2023. Efter tre raka A-lagssäsonger i klubben är målsättningen om större framgång med laget nästa år högt på önskelistan där avancemang tillsammans med laget och klubben är prio ett.
ATIQULLAH MOHAMED
-Det känns riktigt bra och roligt att förlänga med KIK och fortsätta här även nästa år. Vi har en talangfull och härlig trupp både på och utanför planen vilket gjorde valet att förlänga både enkelt och självklart för mig. Vi har en bra mix i truppen med både unga och erfarna spelare och en enormt stor potential i laget med en lovande framtid för många.
-Nästa år går jag in på mitt fjärde år i klubbens A-lag och jag trivs mycket bra i laget och runt hela klubben. Jag är också övertygad om att föreningen med sin breda ungdomsverksamhet och filosofi snart kommer att vara tillbaka i de högre divisionerna precis som vi var för ett par år sedan.
UFFE JANSSON, HERRTRÄNARE SAMT SPORT- OCH UNGDOMSANSVARIG
-Atiq är en enormt lojal kille som varit klubben trogen i många år och som verkligen visar att han vill spela för Kvarnby IK år efter år. En pålitlig spelare som alltid ger allt på såväl träningar och matcher och en person som är lätt att tycka bra om. Jag vet hur gärna Atiq vill vara med om ett avancemang med Kvarnby IK och vi alla hoppas att detta blir verklighet tillsammans nästa år.