-Det känns bra att vara tillbaka i Kvarnby igen. Jag har haft Uffe som tränare tidigare när vi spelade i division 2 och därför känns det bra att återförenas och få jobba med honom igen. Det enda jag ser framför mig nu är att direkt avancera till division 4, säger Jonathan Frantzen.
De allra först fotbollsåren gjorde Jonathan Frantzen i Klågerups GoIF men han menar själv att den verkliga fotbollsfostran fick han i Real Malmö FC. Här tog Jonathan stora kliv framåt i sin utveckling innan han landade i Landskrona BoIS strax före julen 2012. Efter tre säsonger i Landskrona blev det ett par månader i Kävlinge Harrie FF som kort mellanstation för att därefter ansluta till Kvarnby IK inför säsongen 2016. I KIK blev det två säsonger i division 2 innan han lämnade klubben och först nu vänder tillbaka igen för en comeback.
-Jag fick helt enkelt tillbaka suget igen för fotboll och då jag har fina minnen sedan tidigare i klubben och Kvarnby IK i sig är en väldigt trevlig klubb att ha och göra med gjorde att jag gärna kom tillbaka hit, säger Jonathan Frantzen.
Förutom rutinen från spel på en högre nivå är Jonathan en försvarsspelare som läser spelet mycket bra. Han har dessutom en bra uppspelsfot som han gärna använder från sin utgångsposition i mittlåset. Huvudtränare Uffe Jansson är väldigt glad att åter få jobba med Jonathan.
-Det är fantastiskt härligt att få in Jonthe i laget och riktigt kul att han vill spela för Kvarnby IK igen. När vi senast jobbade ihop i division 2 var han självskriven mittback i laget och en spelare som alltid gjorde jobbet till 100%. Han är stark, brytningssäker och har en fin passningsfot, säger Uffe Jansson.