Kvarnby IK har inlett årets försenade seriespel i Division 5 Sydvästra med en seger och en förlust. En klar seger med 4-1 hemma mot Teknologkårens IF LTH i premiären på Nationaldagen följdes i lördags upp med en tung förlust mot NK Croatia på Kroksbäck IP med 2-5.
-Det blev en konstig och väldigt annorlunda vecka förra veckan inför Croatia matchen där vi var tvungna att ställa in samtliga träningar pga ett positivt coronafall i truppen som upptäcktes under måndagsförmiddagen, säger Uffe Jansson och fortsätter:
-Denna veckan har vi hunnit med en träning i måndags innan dagens match vilket såklart känns bra.
För Lunds FF:s del har säsongen inletts med två raka förluster. I seriepremiären hemma mot Heleneholms SK tappade man en 1-0 ledning och förlorade med 1-2 efter två mål av den tidigare Kvarnbyspelaren Abbas Abbas. Senast föll laget stort när Lunds SK tog emot Lunds FF i ett Lundaderby som slutade hela 6-1 tillslut.
Division 5 Sydvästra
Lunds FF - Kvarnby IK
Smörlyckans IP
Onsdag 16 juni 19:00