Det är fem träningsmatcher kvar att spela ihop en startelva på och vässa hela truppens matchform innan seriepremiären borta mot Högaborgs BK söndagen den 8 april. Första matchen denna vintriga mars står Prespa Birlik för som Kvarnby senare kommer att möta i seriespel i maj.
Prespa, som inte har deltagit i årets MM-gruppspel, var förra veckan uppe i Halmstad och träningsspelade mot IS Halmia. Hemmalaget drog där det längsta strået och lyckades vinna med 1-0. För Kvarnbys del var det bortamatch mot Tomelilla förra helgen. En match som Kvarnby ägde och hade full koll på under matchens första 60 minuter. KIK spelade en fin fotboll och ledde också välförtjänt med 0-1 i paus. En ledning som laget dessutom utökade i början av den andra halvleken innan man sjönk ner i tempo och släppte in Tomelilla i matchen.
- Vi spelade jättebra den första timmen senast och det enda som jag egentligen är missnöjd med under denna perioden är att vi nog borde gjort ännu fler mål än de två som vi nu gjorde, säger Uffe Jansson, huvudtränare Kvarnby IK och fortsätter:
- När 0-2 kommer så tror jag att alla utom Tomelilla trodde att matchen var avgjord. Vi slår av på taken med 10-20% och vips är ställningen 2-2. Därefter kan både vi och Tomelilla avgöra matchen men det slutar oavgjort.
Glädjande för KIK:s del var annars det fantastiskt fina kvitto som två utav klubbens U19-spelare gav prov på. Både Marco Stojic (född 2002) och Gabriel De Souza (född 2001) gjorde seniorlagsdebut och skötte uppgiften med bravur.
Träningsmatch
Kvarnby IK - KSF Prespa Birlik
Bäckagårds IP
Lördag 3 mars 12:20