En match med stor betydelse för våra grabbar och för oss tränare då det inte är varje dag man möter ett lag som BK Häcken. En vinst hade resulterat i avancemang till 16-delsfinal i A-slutspelet men tyvärr blev det inte så. Istället blev det en sur uddamålsförlust som vi avslutar denna fina vecka med.
Vi inleder matchen starkt med fina aktioner offensivt med många fina lägen att ta ledningen på men tyvärr ville bollen inte in.
Det var inte bara offensiven som gick bra idag även vårt försvarsspel visade sig vara extra på tår idag.
För att summera hela turneringen så kan vi säga att det mesta fungerat bra - defensiven, offensiven men främst lagandan som byggts upp successivt.
Med endast 3 insläppta mål på hela turneringen och 13 mål gjorda så tar vi med oss det som ett positivt resultat.
Vi tränare vill passa på att tacka alla föräldrar som lagt sin energi och tid på att barnen och vi ledare ska känna oss uppskattade, tack!
Resultat: 1-0