2017-11-26 13:09
Ett osannolikt resultat som tydligen är sant. Det tog ett tag att få koll på vad som hänt, tom Sebastian Rodgers var osäker på om Kvarnby hade vunnit eller inte. Inte en tränarmatch precis. Båda lagens tränarstaber får åka på gemensamt krismöte på något konferenshotell och analysera. Det är kanske läge att ta in den italienske demontränaren Sachi som konsult. Mannen som fällde citatet; " jag tycker inte om när det blir mål i fotboll, det förstör rytmen i matchen". Snacka om defensivt fokus!
Det första konstaterandet var att båda lagens målvakter hade spelat bra, vilket gör det hela än mer obegripligt. Det andra konstaterandet var att Malmö FF tydligen hade dominerat matchen, vilket gör resultatet totalt obegripligt. Rapporterna gör gällande att det blev ett alltför stillastående spel, långsamma beslut och brister i positionsspelet. Men med detta sagt är det väldigt imponerande att sätta åtta (8) bollar i den himmelsblå kassen. Det var Kvarnbys höga press som gav stor utdelning vilket får ses som mycket positivt. Men nu måste spelet sätta sig då just rörelse, passningstempo och positionsspel är det som tränarna lägger extremt mycket fokus på. Som sagt, att få det sagda gjort.
Generellt sett var det en lyckad helg där MFF fick åka hem till stadion med 0 poäng och 16 mål i baken sett över två matcher. Det är viktigt att grabbarna gör Bäckagård till en plats där man vinner även om allt inte fungerar till 100%. Våra motståndare skall känna att det är riktigt jobbigt att komma hit och att man inte får något gratis.
//Blatter