Idag inledes den stora turneringen Halör Invitational Cup. En turnering där dem absolut bästa i Sverige gör upp om ärorik titel (kanske den största i Sverige)
Trots tunga avbräck visade Kvarnby varför dem hör hemma i den här turneringen. En oturlig straff till Haninge innebar 0–1. Efter målet spelade Kvarnby IK ut och en anstormning utan dess like började. Edijon träffade stolpen, frilägen räddades och farliga inspel som inte blev mål, otroligt nog.
Efter matchen nämndes flera Kvarnbyspelare i en artikel efter matchen (!)
- vi förtjänade mycket mer. Men vilken fin fotboll vi spelar menar Malkoc, Hvarvenius och Derisevic.
Kvarnby IK - Nacka FC = 1-1
I den andra matchen fick vi fortsatt se ett Kvarnby som dominerade och spelade finfin fotboll. Trots detta fick vi återigen se ett underläge i paus. På det enda skottet som man fick emot sig under matchen.
Precis som i första matchen fortsatte anstormningen med underbara kombinationer med finess och kvalitet. Men den här gången gav det resultat. Edijon träffade stolpen, Mio smällde den i ribban på returen men ALADIN MALKOC hittade målet och 1-1 var ett faktum, som också blev slutresultatet.
Imorgon väntar match mot Östers IF.
KÖR VI KILLAR!!