Kvarnbydagen

Kontakta oss

Öppettider kansli:
Måndag och onsdag
17.00-20.00
Tisdag och torsdag
09.00-14.00
OBS! Sommarstängt v 25-32

Vårt kansli, Lisa Appelgren:
040-49 07 67

Föreningsutvecklare & Ungdomsansvarig:
Magnus Palmén:
070-764 90 77

Vinnare!

We are all the winners sjöng Nick Borgen i Melodifestivalen för många år sedan. Kommer ni ihåg texten? 

Känslan att vara en vinnare går den att beskriva? Den här omtumlande, friska glädjen när något gått bra. Känner alla som är med i en lagsport samma sak när det gått bra? Vad är det som händer med oss när vi kan dela en positiv upplevelse tillsammans med många andra?

Som spelare är det känslan av alla träningar som gett resultat, korrekta passningar som efter många, långa träningspass äntligen ger utdelning. Träning är och måste vara en grund för en långvarig vinnarkänsla. Matcherna är ju ett sätt att visa upp vad som tränats och bekräftelsen kommer via ett spel och resultat mot andra som oxå tränar för samma sak! I varje moment på plan finns det vinnare och förlorare, i varje duell, varje passning, varje skott, varje löpning. Resultatet som står på resultattavlan kan visa en förlust men det finns vinnare bland förlorarna oxå. Den som fått chansen första gången och spelat bra i ett förlorande lag är ju en vinnare!

Som lag kan man bli vinnare, som enskild spelare kan man bli vinnare. Om alla vill och har en inställning om att vara en vinnare blir det mycket enklare för alla att vara vinnare! Det kan räcka med några få negativa tankar och ord och allting kan ändras på ett litet kick. En positiv inställning till varandra och att man genom samarbete kan få vinnarkänslan är den bästa känslan eftersom man kan dela upplevelsen gemensamt. Det finns inget som känns så fel som att vara ensam tillsammans med fel person...

Är det samma känsla för ledare som för spelare när lagets gemensamma mål uppfylles genom resultat eller handlingar?
Ja - definitivt. Ledare brinner för sin del och genom den känsla, som vinnardelen står för, ökar motivationen ännu mer till att förbättra träningar, spelare och sociala egenskaper för att få chansen av att få smaka på vinnarkänslan igen. Denna känsla att få vara med och dela framgång är en av de viktigaste motivatorerna för ledare. Men det behöver inte vara det faktiska resultatet av matchen som ger känslan utan det räcker med att det man tränat på sitter på match, t.ex. en fint eller ett passningsspel..

Vårt Herrlag har hittat en harmoni och vinnarkänsla där alla ställer upp för varandra och hjälper varandra till att bli vinnare! Det är fantastiskt att se och få vara med och dela upplevelsen som publik. Det fullkomligt lyser av vinnarkänsla, trygghet och mental styrka. Utöver detta så har spelarna fantastiskt roligt - vilket syns och hörs! Fortsätt på den här vägen för det smittar nedåt till våra ungdomslag som ser er som föredömen!! 16 poäng och +11 i målskillnad, 3 poäng ned till nästa lag - det kan bli en härlig hemmamatch mot FBK Balkan som är nästa lag! Välkomna!

Vårt Damlag vann 1 match och förlorade 1 match i veckan. De arbetar vidare med stöttning av Damjuniorerna, flickor födda 93/94, som även stöttar, tillsammans med F96, vårt F94/95 med spelare. Damjuniorerna är en frisk fläkt i Kvarnby. De blev 2:a i Nörhalne cup i Danmark, i F91-klassen, och har visat att de kan spela mot 2 år äldre lag på ett mycket bra sätt. Kul!!

Med låten Diggiloo-Diggiley så tar vi på oss våra gyllene skor och fortsätter det fantastiska arbete som våra ledare, funktonärer och medlemmar gör och som ska ge oss alla en vinnarkänsla framöver i många år!
Tack alla ni som är på våra träningar varje vecka!

Bo L L Kalle

Kvarnby IK - vi siktar mot Framtiden!

PS. Vill du oxå skriva något precis som ovan? Skicka in ditt bidrag till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den . DS