Hej!
Vi vet att detta kan vara lite tjatigt men vi måste ta upp det igen. Förra mailet som var direkt till er föräldrar handlade om träningsnärvaron och att många inte hörde av sig när man inte kunde träna. Efter det utskicket blev det bättre och allt var som det skulle. Nu är vi tyvärr i ruta ett igen. Det blir färre och färre spelare på 04 träningen och frånvaro anmälan finns högst hos två spelare. Vi kan ta senaste träningen. F06 lediga, F04 4st. En hörde av sig ang. frånvaro. Vi kunde ha ställa in träningen. Detta är inte första gången. Vi har sagt det tidigare. Är det dåligt väder är vi inomhus. Bara för att det blåser eller regnar lite så kan vi inte skippa träningen.
Efter samtal mellan oss ledare och klubben har vi kommit fram till att ge 04 laget en chans till. På söndag måste vi ge klara besked hur vi vill spela till hösten. Tänkt på att drar vi oss ur serien när den börjar så betalar vi böter.
Nu ser det ut så här. F04 är 8st + 2 provspelare, F05 är 4 st + 1 som vi hoppas kommer tillbaka snart. För att laget ska fungera så måste 04 stå på egna ben. Minst 7 st 04 som tränar och spelar matcher. Fungerar inte detta så kan vi ju fråga oss om intresset finns??
Närvarosnittet i procent ligger på 63% i laget för tjejer födda 04 (75% för ett lag är godkänt)
Har ni funderingar så hör av er till någon av oss ledare
Ha en trevlig dag!